Szósta edycja Teatralnej Elipsy Kreatywności za nami!

Warsztaty, spektakle, recital, film, wernisaże i inne teatralne wydarzenia. W pierwszy weekend lipca odbyła się 6 edycja Teatralnego Festiwalu. Jak co roku w Miejskim Ośrodku Kultury na polickim i międzynarodowym święcie, mogliśmy zażywać atmosfery teatru, sztuki, młodzieńczej energii.

Hucznie, kolorowo i z żywiołową energią, tak uczestnicy festiwalu rozpoczynali VI edycję Teatralnej Elipsy Kreatywności. Wraz z zespołem Bloco Pomerania happening zapraszał na festiwal. Finał pochodu miał miejsce na placu Zemanhofa, gdzie czekał drugi gość festiwalu – teatr Scena Kalejdoskop z Krakowa ze spektaklem dla dzieci „Eunika”. Spektakl wprowadził nas w tajemniczy świat wyobraźni. W czwartek można było również zobaczyć film pt. Fathero” wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży.

Spektakle konkursowe

spektaklePodczas 4 dni Festiwalu,m poza spektaklami gościnnymi (plenerowymi, scenicznymi, recitalem, itp.) publiczność miała okazję obejrzeć 9 spektakli z Polski i z Niemiec, które brały udział w Festiwalowym konkursie. W gronie zakwalifikowanych do polickiego Festiwalu znaleźli się: Chojnickie Studio Rapsodyczne ze spektaklem ,,Romeo i…”, Circus ABRAX KADABRAX z Hamburga spektakl ,,Traumbilder” (‘Fatamorgana’), Teatr Enza z Słupska ze sztuką ,,Niepodobieństwo”, Spina Theater z Solingen z ,,Brandmale” (‘Piętno’), Grupa Teatralna Kaprys z Łap ,,Opowieści Giovanniego B.”, tACTlos z Singen ze spektaklem „tACTlos im Wunderland” (‘tACTlos w Krainie Czarów’), Studio Teatralne Julii Kotarskiej – Rekosz z Warszawy z monodramem ,,Jaskółka”, tjc (Theaterjugendclub am LTT) z Tubingen „Kopf voll, Herz leer!” (‘Głowa pełna, serce puste!’), Tańca Alacarte z Pyskowic i spektakl ,,Przenikanie”.

juliaNagrodę publiczności otrzymała Julia Szachewicz za swój monodram „Jaskółka”. Spektakl o trudnej tematyce wojennej  aktorka przestawiła dojrzale i wzruszła widownię do łez. Nagrodę główną  VI edycji Teatralnej Elipsy Kreatywności przyznaną przez Jury w składzie: Wojciech Wysocki, Maciej Witkowski,  Marcus Joos, Marcin Korneluk otrzymał spektakl „Romeo i…” Chojnickiego Studia Rapsodycznego. Spektakl oparty na literaturze klasycznej we współczesny i zabawny sposób poruszał tematykę miłości. Na szczególną uwagę sługuje gra aktorska młodych artystów.

tek55W opinii jury oraz samych uczestników poziom prezentowanych sztuk był wysoki. Przedstawienia różnorodne za równo pod względem poruszanej tematyki jak i formy. Dodatkowo jury przyznało dwa wyróżnienia: za spektakl „Kopfvoll, Herz leer!” Theaterjugendclub TJC z Tubingen oraz „Niepodobieństwo” Teatr Tańca Enza z Słupska.

Warsztaty artystyczne

Festiwal od sześciu lat stanowi dla młodych artystów, nie tylko możliwość prezentacji spektakli warsztaty2teatralnych, ale także kształtowania i rozwijania swojego warsztatu podczas zajęć prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie aktorstwa, śpiewu, tańca. TEK- owicze pracowali w 4 grupach warsztatowych.

Warsztaty z teatru tańca prowadziła Katarzyna Baran z Karkowa, warsztatami improwizacji zajęła się szczecińska „Pod Pretekstem”. Emocjami w teatrze podczas warsztatu ekspresji scenicznej zajął się Daniel Jacewicz z Goleniowa. Po raz pierwszy w Policach gościła także Nini Bang. Artystka z Danii, która podczas swoich zajęć pracowała z młodzieżą nad głosem, ciałem, zgłębianiem pieśni wschodnich.  warsztaty6

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoją trzydniową pracę w pokazie powarsztatowym na zakończenie Festiwalu. Domeną pokazu była pozytywna energia, zaangażowanie i współpraca młodych ludzi. Ponad 130 młodych artystów pokazało na polickiej scenie co im w duszy gra… Był taniec, ruch, śpiew, impro gry z udziałem publiczności, a nawet parodie spektakli obejrzanych podczas Festiwalu. Zakończenie imprezy było zatem niemniej ekscytujące co cały Festiwal.

Goście festiwalu

WYTAWA TEKNie tylko w pierwszym dniu mogliśmy zobaczyć gości naszego festiwalu. W kolejnych dniach na deskach polickiego MOK-u wystąpili: Teatr Tańca SKIN THE CAT & MOVYTZA z Krakowa. Była to taneczna opowieść o ludzkich słabościach, samotności, woli walki.  Gościem Festiwalu była także Grupa Improwizacyjna „Pod Pretekstem” ze Szczecina. Impro rozbawiło publikę, a niepowtarzalne sugestie ze strony widzów urozmaiciły występ. Podczas festiwalu  można było również zobaczyć poruszające wystawy Zbigniewa Jakle pt. „Fotografia Teatralna PRL-u” oraz „Fotografia medyczna”.

smalaraDużym zainteresowaniem cieszył się także recital Magdaleny Smalary pt. „Kobieta do zjedzenia”. Teatralne piosenki z zabawną pointą okraszone bardzo zabawnymi dowcipami ujęły publikę. Wiek czy narodowość nie miała tu znaczenia, bowiem artystka poruszała problemy uniwersalne – zmagania kobiety i jej dylematy krążące w okol jedzenia właśnie. Recital odznaczał się wysokim poziomem za sprawą kunsztu aktorskiego i wokalnego Smalary. Publiczność nie szczędziła pochlebstwa na termat artystki.

Dziesiątki wydarzeń i setki artystów. Ludzie, uśmiech, teatr. Tak – to był TEK, wydarzenie wyjątkowe, rozsławiające Police, do których wszyscy chętnie pragną powrócić za rok.

Organizatorem Festiwalu jest niezmiennie Miejski Ośrodek Kultury w Policach i działający w nim Teatr Elipsa oraz Gmina Police. VI Festiwal Teatralna Elipsa Kreatywności TEK im. Zygmunta Zdanowicza w Policach dofinansowany był przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej.